Usłużni analitycy o refleksie szachisty
 Oceń wpis
   

Od niedzielnego wieczoru etatowi mędrcy mainstreamowych mediów wylewają hektolitry łez nad tym, co teraz z Polską będzie, całkiem jakby pędził na nas co najmniej meteoryt tunguski (no, o tym za chwilę). Ponoć też cywilizowany świat załamuje ręce nad losem, jaki Polacy Polakom zgotowali. Ba, nawet rynki finansowe przeżywają straszliwe załamanie.

O, doprawdy?

Owszem, złotówka się trochę osłabiła, a giełda trochę spadła, nie są to jednak ruchy w jakimkolwiek stopniu odbiegające od typowej dziennej zmienności, nic w kategoriach, powiedzmy, dwóch odchyleń standardowych czy tym bardziej wartości ekstremalnych, które by o czymś być może świadczyły.

Trick leży jednak w czymś jeszcze innym. Otóż nie ma większego sensu patrzeć na to, co na rynkach dzieje się po niedzieli, skoro wygrana Andrzeja Dudy była do przewidzenia – a była, zarówno po dobrym wyniku w pierwszej turze, jak również choćby po kursach bukmacherskich, które pozwalają odgadnąć werdykt wyborców dużo lepiej niż sondaże (to forma tzw. prediction market). Przykładowo, w 2008 roku amerykańscy bukmacherzy przewidywali wygraną Obamy już lipcu, na cztery miesiące przed wyborami, kiedy wielu uważało jego kandydaturę za proszenie się o klęskę.

Skoro wygrana Andrzeja Dudy nie była niczym zaskakującym, nie była niczym w stylu spadającego z nieba meteorytu, to powinna zostać zdyskontowana przez efektywny rynek dużo wcześniej. Zatem gracz giełdowy, który ma podaną na tacy informację z prediction market i nie wie co z nią począć przez dwa tygodnie to, pardonnez moi, dupa wołowa a nie rekin finansjery.

Sporo innych powyborczych kwiatków można zresztą utrafić, od choćby rzucany tu i ówdzie mem, jakoby „banki były przerażone wygraną Dudy”. No i co z tego, warto na trzeźwo zapytać. Gdyby zwycięski kandydat obiecał bankom np. obniżkę podatków i przywrócenie tylnymi drzwiami bankowego tytułu egzekucyjnego to zapewne „banki byłby zachwycone wygraną Dudy”, tylko… no właśnie, czy zwykli ludzie również? Analitycy ekonomiczni już nie mają za dobrej opinii, więc dobrze by było, aby nie upadali jeszcze niżej…
 

Komentarze (1)
Niepoprawne politycznie hormony Meandry progresji podatkowej
Najnowsze komentarze
2015-05-31 05:43
alebeka:
O pożytku z lobbystów i przekupnych naukowców...
BLABLABLA i nic wiecej. jaja jak berety !
2015-05-31 05:39
jasamjasam:
Usłużni analitycy o refleksie szachisty
Ales "felieton" wymoscil ! I z tego sie tak cieszysz jak by ci ktos w kieszen naplul?
2015-02-25 22:58
bdzik:
Historia nie lubi się powtarzać
Proszę czytać ze zrozumieniem. W proteście przeciw w sumie bardzo łagodnej rekomendacji S[...]
O mnie
Bartłomiej Dzik
Z wykształcenia ekonomista. Badacz szeroko rozumianego hazardu. Miłośnik literatury, gier komputerowych, czekolady i paru innych rzeczy. Może kiedyś zostanie pisarzem :-)
Kategorie
Ogólne