Pani wiceprezeska Jan Kowalski
 Oceń wpis
   

Komisja Europejska, wyraźnie zdegustowana faktem, że prywatny biznes nie chce dobrowolnie wdrożyć jej rekomendacji, wyszła z propozycją legislacyjną, by do 2020 roku kobiety stanowiły przynajmniej 40 procent członków dużych spółek giełdowych:

www.gazetaprawna.pl/artykuly/661622,komisja-europejska-wraca-do-40-procentowego-parytetu-dla-kobiet-w-radach-nadzorczych-przyjela-projekt-ustawy.html

Problem parytetów był wałkowany na różne sposoby, istnieją też badania – acz trzeba przyznać niespójne – jak wymuszona obecność kobiet we władzach spółki wpływa na kondycję przedsiębiorstw. Stosunkowo mało miejsca poświęca się natomiast analizie, czy parytety są tak naprawdę kompatybilne z postępową ideologią.

Komisja Europejska przykłada też wielką wagę do walki ze stereotypami płci. W naukach społecznych furorę robi teoria Queer, która uznaje, że płeć czy orientacja seksualna to tylko konstrukty kulturowe, a nie coś obiektywnie istniejącego. Ważnym postulatem Queer jest prawo do samookreślenia.

Co z tego wynika? Ano, że opieranie parytetu na płci biologicznej jest dla postępowców jak robienie dwóch kroków do przodu i trzech do tyłu. Konsekwentniej byłoby oprzeć parytetowe przepisy na samookreśleniu płci. Wystarczyłoby wówczas, że 40 procent członków zarządu samookreśli się jako kobiety.

Nigdzie nie jest też powiedziane, że samookreślenie jest permanentne, zatem wiceprezes Jan Kowalski może zostać panią wiceprezeską głównie na potrzeby posiedzeń rady nadzorczej. Potem zrobi zakupy w Max Marze, wróci do domu, poplotkuje z żoną, a wieczorem znów przestawi się na kulturową płeć męską i siądzie z puszką piwa w dłoni obejrzeć mecz. Tak oto osiągniemy jeszcze bardziej postępowy postęp bez konieczności zaglądania nikomu w spodnie.
 

Komentarze (6)
Skąd się biorą dzieci? Jak Internet spowolnił świat
Najnowsze komentarze
2015-05-31 05:43
alebeka:
O pożytku z lobbystów i przekupnych naukowców...
BLABLABLA i nic wiecej. jaja jak berety !
2015-05-31 05:39
jasamjasam:
Usłużni analitycy o refleksie szachisty
Ales "felieton" wymoscil ! I z tego sie tak cieszysz jak by ci ktos w kieszen naplul?
2015-02-25 22:58
bdzik:
Historia nie lubi się powtarzać
Proszę czytać ze zrozumieniem. W proteście przeciw w sumie bardzo łagodnej rekomendacji S[...]
O mnie
Bartłomiej Dzik
Z wykształcenia ekonomista. Badacz szeroko rozumianego hazardu. Miłośnik literatury, gier komputerowych, czekolady i paru innych rzeczy. Może kiedyś zostanie pisarzem :-)
Kategorie
Ogólne